Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
29 30 31
Přespávačka ve 4.třídě
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12
Jarní prázdniny
13
Jarní prázdniny
14
Jarní prázdniny
15
Jarní prázdniny
16
Jarní prázdniny
17
Jarní prázdniny
18
Jarní prázdniny
19 20
Únorové setkání předškolních dětí
21
5. třída - Vzdělávací exkurze
22
Keramika pro dospělé 2024
23 24 25
26 27 28 29 1 2 3
Drobečková navigace

Úvod > Základní škola > Třídní novinky > 9. třída - exkurze do Skláren Poděbrady

9. třída - exkurze do Skláren PoděbradyDatum konání:
3.11.2023

Naši sousedé - exkurze do Skláren v Poděbradech

 

V rámci celoročního projektu “Naši sousedé” navštívili žáci 9. třídy Sklárny Crystal Bohemia v nedalekých Poděbradech. Vyrazili jsme linkovým autobusem v pátek ráno 3. listopadu. Na vrátnici jsme se nahlásili a prošli přes turnikety, kde na nás už čekal náš průvodce. Nejprve nás zavedl do moderní konferenční místnosti, kde jsme zhlédli krátký film o výrobě skla. Poděbradské sklárny mají dlouholetou tradici a svou ochrannou známku. Zajímavostí je, že sklo se vyrábí pouze z kvalitních českých surovin s přídavkem olova, kterého je tam 24 %. Díky olovu získá výrobek oslnivý třpyt a lesk. 

Po filmu jsme ještě navštívili expozici, kde byla výstava produktů ze skla, ukázka postupu broušení, dřevěné formy na odlitky a také moderní návrhy ze 3D tiskárny.

Pak už nás konečně čekal vlastní provoz. Viděli jsme ruční broušení skla, foukání skla, lisování skla, chladnutí skla a také finální namáčení do kyseliny, která dodá výrobku lesk a hladkost povrchu. Pod dozorem si mohli zájemci vyzkoušet broušení skla a také jsme si mohli potěžkat některé výrobky, například vázu, která měla 17 kilogramů a byla ručně broušená.

Po zajímavé prohlídce provozu se nás ujala personální manažerka a diskutovala s námi o volbě povolání. Také nám představila zajímavý studijní stipendijní program, s možností budoucího uplatnění v provozu skláren.

Exkurze pro nás byla velmi zajímavá, zjistili jsme, že o tyto kvalitní výrobky je velký zájem ve světě, kde hrdě reprezentují sklářské řemeslo.