Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
27 28 1
Pyžamová párty v družině
Depistáž Ivy Bajtlerové
2
3. třída - Artušův meč
3. třída - MASKY
3. třída - Posíláme pohledy
3 4 5
6 7
4. tř. Deskové hry
8
4. tř. Malujeme oheň
4. tř. - U nás se čte!!!!
4. tř. Veselí klauni
9
Informační schůzka ke škole v přírodě
výlet na Bučici
10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22
Vítání jara s družinou
Vyšetření očí
23
Jarní dílničky s rodiči 23.3.
24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Drobečková navigace

Úvod > Základní škola > Třídní novinky > 8. třída - Vzdělávací exkurze v Praze

8. třída - Vzdělávací exkurze v PrazeDatum konání:
3.11.2022

Každoročně, první týden v listopadu, pořádá Akademie věd ČR zajímavé akce pro školy a veřejnost. V rámci tohoto týdne jsem vyrazili do Ústavu organické chemie a biochemie, v Praze Dejvicích. Do Dejvic jsme dojeli metrem a prošli jsme se krásnou studentskou čtvrtí, ve které sídlí technické univerzity a je tam také moderní budova Národní technické knihovny. My jsme navštívili budovu ÚOCHB, kde jsme se rozdělili do dvou skupin, pro každou skupinu byly připravené dva zajímavé programy.

První skupina zkoumala barvy v chemii a zjistili, jak mohou barvy pomáhat vědcům. Zjistili také, že hlávka červeného zelí je dost "inteligentní". Potom se zaměřili na parazity a jak proti nim bojovat pomocí molekul. Určitě si budou pamatovat, proč v Africe nepít běžnou vodu.

Druhá skupina se mezitím vypravila na procházku tajnými chodbami ústavu. Ústav má celkem tři budovy a je velmi rozlehlá a je v ní hodně technologie. My jsme se dozvěděli, jak takovou budovu vytopit, odvětrat a jak zajistit, aby se žádný biologický odpad nedostal ven. Raději jsme se drželi průvodce, protože sami bychom asi cestu ven nenašli. Naši procházku jsme zakončili v čichové laboratoři. Tam nám vysvětlili, jak pomocí uhlíku vytváří různé sloučeniny, které pak voní například po citrusech, levanduli nebo vanilce. Sami jsme pak čichali k deseti vzorkům a určovali aroma. Nikdo neměl stoprocentní úspěšnost, ale v mnoha vzorcích jsme se shodli. Teď už víme, že se například mandlové aroma nemusí vyrobit pouze z mandlí, ale v laboratoři vytvoří "benzaldehyd".

Po programu jsme se občerstvili a vydali se metrem, vlakem a autobusem zpět domů.