Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12
Výlet s družinou do Fajnparku Chlumec nad Cidlinou
13
5. třída - Poznáváme sousedy - zámek Loučeň
14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Drobečková navigace

Úvod > Základní škola > Aktuality ZŠ > Tečka za projektem Dotkni se vesmíru

Tečka za projektem Dotkni se vesmíruDatum konání:
14.12.2022

V sobotu 10. 12. 2022 se v pražském Planetáriu konala závěrečná konference projektu “Dotkni se vesmíru”. Některé členy týmu Dymospace bohužel oslabila nemoc, proto se do Prahy vypravili alespoň čtyři zástupci týmu. Přivezli jsme s sebou naši sondu, pejska Garyka, fotografie z akce a zpracovaná data ze sondy. Vše jsme prezentovali u svého stolu a navštívili jsme i stolky ostatních škol. 

Pak se nás ujal pan Jan Spratek, který vytváří vzdělávací programy o vesmíru a kosmonautice a přednáší po celé České republice. My ho známe z online přednášky, kterou pořádal pro žáky naší školy. Odešli jsme do velkého sálu Cosmorama, kde se promítá na velkou kopuli o průměru 23,5 metru a vzniká tak prostorový obraz s velkým rozlišením. Nejprve jsme viděli aktuální postavení hvězd a planet na obloze a také jsme se dozvěděli, co skutečně znamená souhvězdí. Byla to nádherná podívaná. Nakonec jsme zhlédli film VOYAGER, který popisuje cestu dvou sond, které byly vypuštěny v roce 1977, pořizovaly snímky planet a odesílaly signály na Zemi. Tyto sondy již opustily naši planetární soustavu a putují v mezihvězdném prostoru, nazpět se nikdy nevrátí. Pro mimozemské civilizace nesou vzkaz, který je nahrán na pozlacené LP desce. Film byl velmi pěkně zpracovaný a zajímavý. 

Cestou zpět do sálu jsme zjistili, že Planetárium navštívil pan Aleš Svoboda, český stíhací pilot, která byl nedávno vybrán do týmu astronautů ESA (Evropská kosmická agentura). Přišel nás pozdravit, prohlédl si naše prezentace a popřál nám mnoho úspěchů. Bylo to neplánované, ale milé setkání.

Pak už přišla řada na nás a naše krátké filmy o projektu. My jsme šli na řadu jako první, měli jsme trochu trému, která z nás ale brzy spadla. Pak už jsme sledovali filmy ostatních zúčastněných škol. Hlavní organizátoři akce chtěli původně ocenit nejlepší film, nakonec nás odměnili všechny. Každý člen týmu si vybrat z lákavé nabídky knih a publikací o vědě a vesmíru. Po krásně prožitém dopoledni jsme odcházeli s dobrým pocitem a s knižní odměnou. Projekt jsme tímto úspěšně zakončili.