Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12
Výlet s družinou do Fajnparku Chlumec nad Cidlinou
13
5. třída - Poznáváme sousedy - zámek Loučeň
14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Drobečková navigace

Úvod > Základní škola > Aktuality ZŠ > Leonardo da Vinci na návštěvě v Dymokurech

Leonardo da Vinci na návštěvě v DymokurechDatum konání:
13.10.2023

PŘEDSTAVENÍ PERNŠTEJNŮ Z PARDUBIC 2023

Pátek třináctého jest zvláštní den. Den, kdy všichni zapomínají na své chyby a problémy a všechno svádí na tento den. Je hodně důvodů proč tento den považovat za nešťastný. Například: Ježíš Kristus byl ukřižován na Velký pátek a při poslední večeři sedělo u stolu třináct osob a ta třináctá byl Jidáš (Zdroj: Wikipedie). A když už jsme mluvili o té poslední večeři, většině vzdělaných lidí se vybaví ten slavný obraz, od ještě slavnější osoby. Od Leonarda da Vinciho. A právě o této osobnosti v pátek třináctého pojednávalo představení Pernštejnů z Pardubic, kteří k nám do školy přijeli, aby nám vyprávěli a odehráli životní příběh tohoto génia.

A o čem vlastně představení bylo?

Představení začne na úplném začátku Leonardova života. Od jeho narození v roce 1452 na kopci Vinci nedaleko Florencie, přes jeho vztah se strýcem Francescem, kterým celá rodina pohrdá a který v něm především probouzí touhu poznávat, přes jeho studie umění ve Florencie kde má problémy s mravnostní policií, jeho odjezd do Milána v jeho třiceti letech, kde pro místního vévodu pořádá oslavy a divadelní představení, přes jeho první obraz Madona ve skalách a poté obraz vévodovy milenky (Dáma s hranostajem), přes obrovskou bronzovou sochu vévodova otce na koni (ze které na konec sejde kvůli válce a zabavení bronzu na kanóny), přes pitvy lidí a očí pro dokonalost obrazů, přes fresku poslední večeře (kvůli které sleduje náhodné kolemjdoucí a zblízka si je prohlíží), přes odjezd z Milána do Benátek kde dostane nápad na skafandr a ponorku (od kterého nakonec opustí), přes návrat do Florencie objev zkamenělých lastur, díky kterým ho napadlo, že byl celý svět před mnoha a mnoha lety pod vodou, přes namalování jeho nejslavnějšího obrazu Mony Lisy, přes jeho spor s Michelangelem, ze kterého vyjde jako vítěz a po kterém se Michelangelo stahuje do Říma, přes sestrojení létajícího stroje (test samozřejmě skončí neúspěchem), přes jeho návrat do Milána které je po válce ovládané francouzským králem, který si ho oblíbí a Leonardo zde napíše sto dvacet knih o anatomii, které se bohužel nedochovaly a poté jede přímo do Francie a tam navrhuje nový majestátní palác, který se bohužel nedokončí, jelikož Jeden z největších géniů v historii lidstva (který měl mimochodem ADHD a proto zůstala spousta jeho vynálezů pouze na papíře) ve věku šedesáti sedmi let umírá. 

Uf,..... Tak to byl život Leonarda da Vinciho v jedné větě (abyste při čtení článku neusnuli, dost jsem ho zkrátil. Kdybych popisoval vše, co se v představení řeklo, byl by článek výrazně delší). Poté co Pernštejni z Pardubic skončili s představením, začala výstava Leonardových obrazů a vynálezů. Zde jsme se mohli dozvědět spoustu zajímavostí, jako již zmíněné ADHD, kterým Leonardo da Vinci trpěl, nebo že Leonardo da Vinci vymyslel jízdní kolo a mnohem mnohem více. Děkuji, že jste neusnuli a přeji hezký den.