Celoškolní akce 2018/2019


Slavnostní zakončení školního roku


Jak ten rok rychle utekl a už je tu poslední den školy. Sešli jsme se traičně v tělocvičně, kde paní ředitelka připomněla proběhlý školní rok a popřála dětem hezké prázdniny, k tomuto přání se připojila i paní starostka. Potom si své knihy-odměny odnesli žáci, kteří si je zasloužili. Odměnou pro nejlepší sběrače byla návštěva Fajnparku společně s vítězi třídní kol Skokana roku. A potom už patřilo podium žákům 9. třídy, kteří se rozloužili nejen se školním rokem, ale i se základní školou. A nakonec přišli prvňáčci, kteří  si své deváťáky naposled odvedli do školních lavic.
Přejeme deváťákům šťastné vykročení do dalších let.

Dymokurský školní maraton

Navázali jsme na vydařenou akci z loňského roku a i letos jsme si zaběhli školní maraton. V pondělí 24. 6. jsme se sešli na školním hřišti, abychom vzdálenost 42 195 m štafetově zdolali. I letos nás podpořil p. Javořík z poděbradského Rotary Clubu a p. Vendulka Burger, která celou akci moderovala a povzbuzovala jednotlivé závodníky.
A běhali opravdu všichni! Štafetový kolík si předávali všichni – děti i učitelé. A podařilo se nám překonat loňský čas skoro o dvě minuty!! Letos jsme do cíle doběhli za 2 h 10 min 50 s.
Během maratonu si žáci mohli vyzkoušet doprovodné disciplíny a vytvořit si třídní rekordy. Měli jsme také možnost shlédnout modely historických letadel na dálkové ovládání.
I tentokrát se maraton vydařil a všichni se opravdu snažili, abychom překonali loňský čas. Na příští rok je to pro všechny nová výzva.


Společný oběd žáků 1. a 9. třídy

Projekt Můj deváťák byl v úterý 18. 6. zakončen společným obědem. Menu tohoto oběda bylo sestaveno na přání žáků 9. třídy - žáci si mohli vybrat hamburger nebo kuřecí stripsy s hranolkami.
Celé dopoledne žáci 1. a 9. třídy byli spolu. Deváťáci pomohli prvňáčkům "zamknout" 1. třídu. Měli pro ně připravené zajímavé aktivity a celé dopoledne vyvrcholilo právě společným obědem. Oběd všem moc chutnal a atmosféra u stolu byla výborná.


Předávání certifikátů

Odměnou našim deváťákům za obhájení svých absolventských prací bylo v pátek 14. 6. slavnostní předávání certifikátů. Celá akce proběhla v naší nové Zelené učebně za přítomnosti paní starostky, která jim popřála mnoho dalších úspěchů v životě i ve studiu.

Legiotábor

Ve čtvrtek 13. 6.  naši žáci interaktivní výukou poznali život legionářů v legionářském táboře za 1. světové války. Dozvěděli se něco o uniformách a zbraních,  viděli pořadové cviky se zbraní a bojové taktiky přímo v terénu, zažili život v v dobovém lazaretu s ukázkou ošetření raněného vojáka a ochutnali stravu vojáků z polní kuchyně.

Jazykový kurz očima Štěpánky Kunešové, žákyně 8. třídy

I letos nám naše škola umožnila se zúčastnit anglického kurzu s rodilým mluvčím, jako předešlé roky.
Každý rok jsme poznali někoho jiného. Letos za námi přijel rodilý mluvčí se Severní Karolíny, Christian.
Každé ráno přišel s jiným nápadem a pokaždé s velkým nadšením. Celý týden jsme si povídali o něm, o jeho rodině, kterou má vážně velmi zajímavou a neobyčejnou, nebo jsme si jednoduše říkali, co jsme minulý den dělali. V průběhu kurzu jsme hráli několik her, které nám vždy přinesli nová slovíčka.
I když jsme se občas v jeho příběhu a jeho vysvětlování ztráceli a jen si skládali slovo po slově, troufám si říct, že pro většinu z nás to byl týden plný zkušeností, poznání nové kultury, nového člověka. Týden, kdy jsme si mohli vymýšlet scénáře, dělat prezentace o našem oblíbeném státu, nebo si jen tak povídat.
Naučili jsme se lépe komunikovat, nestyděli jsme se, zvýšili jsme si naše očekávání a v průběhu týdne se přestali podceňovat v tom, že nám angličtina nejde.
Dle mého názoru nám byl tento letošní kurz opravdu velice přínosným.


Den Slabikáře

Naši prvňáčci pozvali ve středu 12. 6. hodinu českého jazyka svoje rodiče, aby jim ukázali, co už všechno umí, co všechno se naučili. Za práci za celý školní rok dostali odměnu - krásnou knihu, odznak čtenáře a dort ve tvaru slabikáře. A určitě byl moc dobrý, nic nezbylo :-).


Skokani roku

Devět žáků - skokanů, kteří zvítězili v třídních kolech, nám v úterý 11. 6. předvedli, jak velké osobní "skoky" dokázali v tomto školním roce. O všech jsme se dozvěděli zajímavé informace - jaké mají zájmy,  co se jim podařilo nebo co by chtěli ještě dokázat. Viděli jsme výborně připravené děti. A porota to opět neměla jednoduché. Ale vítěz může být jen jeden. Teda my máme dva - jeden za 1. stupeň a jeden za 2. stupeň. Dvě dívky, které zvítězily, si určitě s rodiči pochutnají na večeři na Bučickém mlýně. Ani ostatní nemusí smutnit. Hned v pondělí si užijí "Den bez školy" - pojedou si jako správní skokani zaskákat do Jump Arény Zličín.

Projektový den "Záchranáři"

Dopoledne ve středu 5. 6. jsme si užili díky MAP ORP Poděbrady. V  okolí dymokurského koupaliště byly pro děti připravené aktivity IZS. Děti mohly sledovat práci záchranářů, hasičů i policie. Dozvěděly se spoustu zajímavých informací a mohly sledovat, jak je jejich práce náročná, zodpovědná a někdy i nebezpečná. Viděli jsme výcvik policejního psa, ukázku záchrany člověka z nabouraného auta a hašení hořícího auta.
Děti si určitě odnesly spoustu nových poznatků.

Obhajoby absolventských prací 

Úterní odpoledne 4. 6. byla ve škole cítit velká nervozita. Deváťáci obhajovali své absolventské práce.  Ve dvou  skupinách před odbornou porotou své práce obhájili na výbornou. Gratulujeme.

Oslava Dne dětí


V sobotu 1. 6. jsme společně s dětmi oslavili jejich svátek. Dětský den s názvem "Po stopách historie aneb Cesta na hrad s deváťáky" se konal v okolí školy. O zahájení se postarala žákyně z 8. třídy, která předvedla ukázku z pole-sportu.
A potom už si každý mohl užívat - při sportovních aktivitách deváťáků, ve skákacím hradu nebo na stanovištích mysliveckého a rybářského kroužku, fotbalistů, školní družiny nebo Klubu důchodců. Opět mělo velký úspěch malování na obličej a samozřejmě pěnová show, kterou si v krásném teplém počasí dětí opravdu užily.
Celé sobotní odpoledne bylo prostě fajn.

Školáček na Komárově

I když ve středu 29.5. dopoledne ještě pršelo, odpoledne jsme si už užili. Sešli jsme se u rybníka Komárov na posledním setkání Školáčka.  Děti se svými rodiči prošly lesem trasu s úkoly, potkaly vodníka, u kouzelné studánky paní ředitelka dětem polila ruku a nohu a dostaly kouzelný klíč od školy. Projely se na raftu a společně si pak všichni opekli buřty. Bylo to hezké odpoledne.


Jazykový kurz s rodilým mluvčím

I letos jsme žákům umožnili účastnit se jazykového kurzu od společnosti English Focus. V týdnu 20. - 24. 5. probíhal kurz s rodilým mluvčím. Žáci si formou her, diskuzí, příběhů procvičili a zdokonalili anglický jazyk.

Zahradní slavnost

Sobotní odpoledne 18. 5. jsme strávili ve škole! V areálu školy proběhla Zahradní slavnost při příležitosti 770. výročí založení obce Dymokury.  Na školní zahradě, ve školní jídelně, v okolí školy, všude bylo spousta spokojených lidí. Na pódiu na zahradě vystupovaly děti se svými programy, viděli jsme i vystoupení divadelního kroužku a samozřejmě nemohla chybět ani staročeská beseda. Ve školní jídelně byla výstava obrazů a výstava "Po stopách historie ve škole". O občerstvení bylo také postaráno - v jídelně byla školní kavárna, venku se o občerstvení postarali hasiči. K poslechu hrála kapela.
A jaká by to byla zahradní slavnost bez slušivých klobouků. Kdo neměl, mohl si ho zakoupit u stánku, kde se prodávaly upomínkové předměty k výročí založení obce.
My, škola, jsme využili akci, abychom si slavnostně otevřeli venkovní Zelenou učebnu, která byla postavena z finanční podpory Ministerstva životního prostředí a spoluúčasti obce Dymokury.
Počasí bylo na objednávku - krásné :-). Celá akce se povedla.
Fotografie ze zahradní slavnosti - zde
Fotografie - "instagramové" foto - zde

Český den proti rakovině - Kytičkový den

Ve středu 15. 5. jsme se opět zapojili do celonárodní veřejné sbírky zaměřené na boj proti rakovině, tentokrát na prevenci nádorových onemocnění plic. Žáci deváté třídy celé dopoledne nabízeli žluté kytičky měsíčku lékařského. A prodali všechny, které jsme měli objednané :-).
Děkujeme, že spolu s námi pomáháte.


Informace ze zápisu dětí do 1. třídy

Ve škole proběhl zápis do 1. třídy. Seznam přijatých žáků naleznete zde

Projektové dny  "První pomoc"

Žáci 6. – 9. třídy absolvovaly čtyřhodinový blok první pomoci. Cílem projektu bylo naučit žáky základům poskytnutí první pomoci, připravit je na zvládnutí stresové situace a následně s nimi prakticky procvičit získané poznatky (nepřímá srdeční masáž, použití AED, manipulace s poraněným, ošetření krvácení, zlomenin). Důraz byl kladen na rychlé rozpoznání závažnosti situace, včasné zavolání ZZS a komunikace s operátory. Věříme, že tyto dovednosti nezapomenou a pokud je budou muset někdy použít, budou postupovat správně.

Jarní hry dětí – „Po stopách historie“

V dubnu si děti z 1. – 4. třídy zkusily, jak si hráli venku jejich rodiče, tedy v době pro někoho nedávno minulé. Vyzkoušely si na hřišti a v okolí školy podle pravidel skákat panáka, hrát čáru, skákat gumu a na lesní cestě si zahrály kuličky. Jednotlivé důlky připravili deváťáci, kteří byli i zapisovatelé a rozhodčí v jedné osobě. Děti poznaly, že některé hry svých maminek a tatínků mají v podvědomí, ale že neznají pravidla. Kuličky hrály některé poprvé. U všech her se moc bavily a těšily se na tělocvik a do družiny, kde si je určitě zahrají znovu.

Den Země

Ve středu 24. 4. jsme  opět zorganizovali tradiční akci, při které žáci naší školy zůstali ve svých obcích a společně s učiteli sbírali starý papír, který byl vzorně připraven v balících před domy. Součástí této akce je i sbírání odpadků v obcích i v jejich okolí.

Plavecký výcvik

Plavecký výcvik 1., 2. a 3. třídy jsme zahájili v úterý 23. dubna v Plavecké škole v Jičíně. Prvňáci pojedou celkem pětkrát, druháci a třeťáci desetkrát.
Plavání v příjemném prostředí jičínského bazénu si děti moc užívají.


Zápis do 1. třídy se zvířátky :-)

Slavnostní okamžik čekal na předškoláky, naše budoucí prvňáky. V pátek odpoledne 5. dubna proběhl zápis do 1. třídy. Se zápisem paní učitelkám pomáhali starší spolužáci, tentokrát převlečení za zvířátka. A budoucí prvňáci putovali po škole po stopách, které na zemi zvířátka zanechala. V jednotlivých třídách úspěšně plnili připravené úkoly. Rádi jsme Vás předškoláci v naší škole přivítali a těšíme se na Vás v novém školním roce! Moudrá sova, která Vás na zápisu vítala, říkala, že jste vše zvládli a ocenila Vaši snahu a nasazení :-)


Autorské čtení "Městecké dopolední čtení pod lampou"

Již třetím rokem se mohla naše škola zúčastnit soutěže s názvem Čtení pod lampou v Městci Králové. Do akce se zapojily školy z celého okresu Nymburk a dalších měst. Každý žák, který se do soutěže zapojil, si vybral libovolné téma, o kterém poté sepsal příběh, úvahu, povídku nebo báseň. Téma a zpracování bylo zcela na něm. Musím říct, že každý z nás měl svůj příspěvek velmi pěkně propracovaný. Autorské čtení se konalo v místním kině, kde na nás už čekalo obecenstvo i občerstvení. Po dočtení všech prací dětí z každé kategorie byla menší pauza. Řekla bych, že všichni jsme se prezentovali opravdu dobře. Naše škola se umístila na krásných místech. Žáci dosáhli 1. a 2. míst neboli zlatého a stříbrného pásma. 50 % z nich získalo 1. místo. Jsme rádi za takovou zkušenost a šanci si něco takového zkusit. Je to pro nás opravdu velký úspěch a těšíme se s našimi příspěvky na příští rok.

Natálie Ralbovská, žákyně 8. tř.


Ponožkový den - Den Downova syndromu

I my jsme se ve čtvrtek 21. 3. zapojili do ponožkové výzvy na podporu Světového dne Downova syndromu. A jak jsme se zapojili? Vzali jsme si každou ponožku jinou.
Ponožkový den  vznikl proto, abychom si jeden den zkusili být odlišní. A abychom viděli, jak se na nás ostatní dívají, jaké to v nás vyvolává pocity.


Zimní škola v přírodě

Tradiční zimní škola v přírodě se konala v týdnu od 9. 3. - 16. 3. 2019 v Jánských Lázních v hotelu Černá bouda. Děti z 1. - 5. třídy lyžovaly, bobovaly, "učily" se v přírodě." Program byl tedy plný zimních radovánek v opravdu hromadách sněhu. Děti dokázaly, že zvládnou přijmout  sportovní výzvy v jakémkoliv počasí, ale třeba i že dokážou hospodařit se svými penězi (finanční gramotnost v praxi :-) ), že dokážou pomoci kamarádovi, který pomoc potřebuje. 

I v Dymokurech byla Škola v přírodě

V týdnu 9. - 16. 3. byly některé děti z 1. - 5. třídy na zimní škole v přírodě v Janských Lázních. My v Polabí jsme už měli jaro, oni si tam užívaly spousty aktivit na sněhu.
Aby to dětem, které zůstaly ve škole nebylo líto, připravily pro ně paní asistentky také malé překvapení - šipkovanou.
Děti šly po vyznačené trase, plnily různé úkoly a jako odměnu našly poklad, na kterém si moc pochutnaly.

Bubnování

Tak tohle byl tedy zážitek. V den předávání vysvědčení si děti užily ještě něco nového - bubnování. Každá třída se této zážitkové aktivity zúčastnila. Žáci se svými třídními učiteli seděli v kruhu a každý hrál na různý perkusní nástroj. Lektor této aktivity udával rytmus, měnil ho, podněcoval žáky k aktivitě. Samozřejmě nechyběla troška teorie - jak a proč takové nástroje vznikaly.
Z výrazů dětí bylo vidět, že si to všechny užily.  A to jsme přece chtěli :-).

Masopust

V sobotu 26. ledna organizovala naše škola ve spolupráci s Obcí Dymokury a místními spolky tradiční Masopust. Přestože už se masopust stává tradicí, přesto ho stále něčím obohacujeme. A tentokrát to byla žívá kapela, která doprovázela průvod obcí. A děkujeme hasičům, kteří se postarali o zdárný průběh průvodu.
V 10.00 hod. jsme se všichni sešli u školy, pochutnali si na masopustních koblihách, pan Laufer s paní Lauferovou požádali paní starostku o povolení masopustního průvodu obcí. A pak už jsme všichni vyrazili na průvod. A o masopustní atmosféru se postaralo i počasí - do rána napadl a stále padal sníh.
Po návratu do školy jsme mohli ochutnat zabíjačkové pochoutky ve školní jídelně.

Písálkův den

V úterý 15. 1. prožívali naši prvňáčci svůj velký den. Dostávali certifikát, který je opravňuje psát perem! Na tuto akci byli srdečně zváni i rodiče, aby jim děti ukázaly, co se za 1. pololetí již ve škole naučily. A není toho málo - děti čtou a skládají slova, domluví se a pomáhají si při práci ve skupině.
A byla i sladká odměna - dort ve tvaru tužky.

Lyžařský výcvik

Týden od 5. 1. - 14. 1. 2017 prožili zájemci z řad lyžařů 6. - 9. třídy na lyžařském výcvikovém kurzu na Černé boudě v Jánských Lázních, nahoře na Černé hoře :-)

A jak si to tam užili? O tom napsali žákyně 8. třídy Natka Ralbovská a Denča Typltová.

Stejně jako loňský rok i tento měli žáci 6-9.ročníku možnost zúčastnit se  týdenního lyžařského pobytu v Krkonoších na Černé hoře. Mnoho z nás toho využilo a nikdo nelitoval
Společnost nám dělaly školy z Kounic, Křince a Libice nad Cidlinou.
Rádi Vám popíšeme, co jsme za tento týden zažili.
Počasí bylo skvělé a sněhu bylo dostatek. Parkrát jsme zahlédli i slunce :-).
Během tohoto týdne jsme zažili spoustu věcí, na které budeme velice rádi vzpomínat.
Ať už to byly výcviky na lyžích nebo na běžkách, kde jsme byly rozřazeni do družstev podle výkonosti. Lyžovat nám šlo všem dobře. Nedošlo k žádnému zranění a to jsme byli opravdu rádi. Jídlo bylo chutné, za což děkujeme paním kuchařkám.
Zažili jsme i „den snů“, kde si každý mohl vybrat, co ten daný den chce dělat. Hodně z nás si vybralo výlet do Pece pod Sněžkou, kde jsme úspěšně sjeli i ty nejtěžší sjezdovky.
Každý večer se odehrávala nějaká aktivita. Společenské hry, při kterých se jen smálo nebo zajímavé kino se zimní tématikou. Také jsme si vyslechli zajímavé přednášky, které se nám určitě budou hodit a využijeme je. Největší slávu však sklidila diskotéka.
Jako lusknutím prstů nám tento skvělý týden plný zážitků utekl a to jsme opravdu rádi nebyli. Myslím, že můžeme   za každého říct, že bychom se tam okamžitě vrátili a zažili to vše znova. Tento týden pro nás byl opravdu výjimečný.
Také chceme poděkovat naší škole, která nám tuto možnost dává. Děkujeme a už se těšíme na příští rok!


Tříkrálový tělocvik

6. ledna jsme si opět připomněli návštěvu tří králů u kolébky malého Ježíška. Jejich cesta do Betléma byla náročná, dlouhá a museli překonat různá úskalí.
Žáci na I. stupni naší školy si cestu tří mudrců připomněli na několika stanovištích během společného tělocviku. Stanoviště byla pohádkově nazvána tak, aby motivovala žáky k úspěšnému cvičení. Společně si všichni rádi zazpívali českou koledu My tři králové. Společná aktivita se všem líbila.


Vánoční oběd

V pátek 21. 12. se žáci sešli ve svých třídách na vánočních besídkách, aby si připomněli vánoční zvyky a tradice a předali si dárky. Tyto slavnostní chvíle zakončili společným obědem u slavnostně prostřených stolů ve školní jídelně. Bramborový salát a kuřecí řízek chutnal opět výborně. Paní kuchařky se o nás moc dobře starají a my jim za to moc děkujeme!

Tříkrálová sbírka pro Žanetku

V pátek 21. 12. jsme se sešli v tělocvičně, abychom mohli předat Žanetce a její mamince částku, která se vybrala při Tříkrálové sbírce. A nebyla to malá částka. Vybralo se 7 641 Kč. Jsme moc rádi, že můžeme přispět na rehabilitační cvičení, které Žanetka statečně absolvuje v době, kdy si ostatní dětí hrají nebo se věnují svých koníčkům. A Žanetka je velká bojovnice, paní učitelka v 1. třídě si ji moc chválí.

Vánoční jarmark

Našemu Vánočnímu jarmarku je už 19 let a je to tradice nejen školy, ale i obce Dymokury.  V úterý 18. 12. jsme ho zahájili průvodem od školy se Třemi králi a velbloudy k rozsvícenému stromečku u Obecního úřadu, kde vystoupili žáci 1. stupně a za podpory ostatních spolužáků ze školy zazpívali vánoční koledy. V prostorách obecního úřadu byla připravena  výstava  na téma "Vánoční zvyky a tradice", o kterou se jako každý rok postarali naši deváťáci.  Vánoční  štrůdl nebo svařák připravený kuchařkami chutnaly výborně. Letos jsme měli možnost ochutnat i vánočního houbového kubu. Jako každý rok se prodávaly keramické výrobky.
Tříkrálová sbírka byla vybírána pro naši žákyni Žanetku Hruškovou. Žanetka je od 1. 9. žákyní 1. třídy. Díky návštěvníkům jarmarku byla vybrána částka, která byla Žanetce předána v tělocvičně. Poslední školní den před Vánocemi jsem si zahráli na Ježíška a mohli Žanetce předat výtěžek Tříkrálové sbírky. Žanetce pomáhají naše děti i v průběhu školního roku sběrem víček. 
Těší nás, když můžeme druhým pomáhat.


Andělská škola (projekt Školáček)

V úterý 11. 12. 2018 proběhlo ve školní jídelně vánoční setkání s budoucími prvňáčky. A všichni si to opravdu užili, rozsvícený vánoční stromeček, spousta andělů s jedním čertem a různé aktivity pro děti. Divadelní kroužek s paní Burger si připravil krásné vánoční vystoupení.
Už se těšíme na Vánoce!

Mikulášská nadílka

Ve středu 5. 12. jsme ve škole mohli potkat čerty, anděly i Mikuláše. Navštívili hlavně žáky 1. - 4. třídy, kde jim nadělili nějaké dobroty. A čerti? Ti nikoho do pekla neodnesli, všechno dobře  dopadlo.

Já už to znám, umím....
V pátek 30. 11. se zájemci z řad žáků 8. a 9. třídy zúčastnili Soutěže mladých budoucích odborníků, kterou pořádal SOŠ v Hlušicích. Žáků, kteří si chtěli vyzkoušet svá budoucí řemesla se sešlo mnoho.Mohli si vyzkoušet profese Mladý kuchař, Mladý cukrář,  Mladý krejčí, Zahradník, Automechanik atd. V kategorii Mladý rybář se Ondra Svoboda umístil na 1. místě


Preventivní program "Típni to"

V pondělí 12.11. se zúčastnili žáci 6. a 7. ročníku v rámci prevence patosociálních jevů  výukového programu „Típni to“. Lektorka zajímavou formou seznámila děti se zdravotními riziky kouření, s druhy závislostí a principy jejich vzniku, s ekonomickými dopady kouření. Pomocí příběhů konkrétních lidí, kteří využili služeb národní linky pro odvykání kouření, dětem dokázala, že kouření negativně ovlivňuje různé oblasti života. Lektorka s dětmi na dané téma diskutovala, zasvěceně odpovídala na jejich četné dotazy, měla připravené i názorné pomůcky a obrazový materiál. Děti také dostávaly různé úkoly, které řešily buď samostatně nebo ve skupinách.

Oslavy 100. výročí založení republiky

I v naší škole proběhly oslavy 100. výročí založení republiky. Navštívil nás pan prezident T. G. Masaryk. Přijel na koni v doprovodu legionářů. Děti ho vítaly státními vlajkami a jeho oblíbenou písní Ach synku, synku.
Zástupci školního parlamentu položili věnec k pomníku T. G. Masaryka, který je před školou.
Prezident Masaryk pronesl projev a společně s dětmi před školou vysadil dva stromy. K jejich kořenům žáci 1. i 2. stupně vložili lahve  se vzkazy dalším generacím. A na všem se podíleli naši žáci.
Byla to důstojná oslava. Velký dík patří paní Burger za zprostředkování zážitku s Masarykem.

Besedy SMART

Ve středu 24. 10. proběhly v 5. - 8. třídě besedy zaměřené na prevenci sociálně patologických jevů. S dětmi pohovořili pracovníci OSPOD Poděbrady a Policie ČR. Přiblížili jim problematiku šikany, odpovědnosti trestných činů, kyberšikany. Žáci diskutovali a veškeré dotazy jim byly zodpovězeny.

ŠKOLÁČEK - aneb my se školy nebojíme
"Já jsem Vaše kámoška, dymokurská stonožka..."

Projekt je určen pro přeškolní děti. Chceme jim usnadnit vstup do 1. třídy, seznámit je s budoucími spolužáky a paní učitelkou, ukázat jim školu. První setkání se uskutečnilo v úterý 23. 10. dopoledne. Toto setkání proběhlo v doprovodu učitelek z mateřské školky. Další setkání už budou probíhat v odpoledních hodinách za přítomnosti rodičů.
Jako každý rok, tak i letos bude děti Školáčkem provádět dymokurská stonožka. A právě na tomto setkání si svoji keramickou stonožku vyrobily v keramické dílně.


Exkurze 1. třídy

V úterý 16.10. byla první třída v rámci projektu “Po stopách historie” ve Skanzenu v Přerově nad Labem. Děti  viděly, jak žili lidé v naší oblasti v minulém století. Nejvíce je zaujala chalupa z Dymokur a venkovská škola. Také pozorně prohlížely hračky, se kterými si hrály jejich babičky a dědečkové. Celá expozice Polabského muzea v přírodě se jim moc líbila.


Projektový den ke 100. výročí vzniku republiky na 1. stupni

V pátek 12. října proběhl na 1. stupni projektový den věnovaný 100. výročí vzniku samostatného československého státu. 
Všichni žáci shlédli prezentaci o vzniku Československé republiky, která jim přiblížila formou odpovídající jejich věku události před 100 lety. Potom každá třída pracovala samostatně na úkolech, které bude prezentovat na chodbě školy na časové přímce.                       
První a druhá třída se věnovala vyhledávání informací o lípě – našem národním stromu. Děti prováděly frotáž kůry, kreslily listy a společně vyrobily strom, na který si každý žák 1. stupně připevní svůj lipovy list. Žáci třetí třídy našli na internetu podoby historických a současných státních symbolů. Společně je vybarvili a popsali. Čtvrťáci vyhledali informace o životě lidí před vznikem republiky, které zapsali na stažené obrázky.
Zástupci všech tříd na závěr pak svoji práci odprezentovali a ukázali všem dětem.


Dymokurský duatlon

Každý rok ke konci září se koná v naší škole Dymokurský duatlon. Letos proběhl ve čtvrtek 27. 9. Kromě tradičního měření sil v běhu a jízdě na kole si žáci procvičovali svoje dovednosti v jízdě zručnosti, znalosti v dopravní, zdravotní výchově a v topografii. Ale vše začalo cvičnou evakuací s pomocí hasičů.
Novinkou byla letos ukázka výcviku policejních koní. Bylo to moc zajímavé.
Kotlíkový guláš servírovaný venku na školní zahradě chutnal opět báječně.
Do cíle Dymokurského duatlonu dojeli všichni a velkou pochvalu si zaslouží deváťáci za přípravu, organizaci a zdárný průběh. A prvňáčci? Srdnatě bojovali a všechno zvládli.


World Challenge Marathon 2018

20. září jsme se společně s městskými školami (ZŠ Václava Havla, TGM Poděbrady, ZŠ Komenského Nymburk, poděbradským a nymburským gymnáziem) zúčastnili sportovní akce, kterou již druhým rokem pořádal Rotary Club Poděbrady.
Snažili jsme se co nejrychleji uběhnout 42 195 m.  Skončili jsme na 5. místě, ale sportovcům patří velký obdiv a uznání za nasazení a bojovnost, kterou prokazovali.

Jazykový projekt Edison

Opět se naše škola zapojila do jazykového projektu Edison. Třetí zářijový týden jsme se dozvěděli spoustu zajímavého o Tunisu, Číně, Srbsku, Gruzii, Indii a Turecku. Stážisté formou prezentací seznamovali naše žáky se svými zeměmi, jejich kulturou, přírodou, zajímavostmi. Jeden den si pro nás připravili jejich národní jídla, která měli všichni možnost ochutnat. A jediným dorozumívacím jazykem byla angličtina. Starší žáci tlumočili svým mladším spolužákům, ovšem ani oni neměli problém si s Edisony popovídat. Prostě angličtina se tento týden rozléhala po celé škole.
A my jsme pro ně připravili výlet do Poděbrad, Kutné Hory a určitě pro ně byla nezapomenutelným zážítkem návštěva staročeské krčmy v Dětenicích se středověkým programem.
Hostitelských rodin se ujali naši žáci a za to jim moc děkujeme a věříme, že navázali nová přátelství.
Celý týden byl zakončen setkáním Edisonů a paní starostky, která jim předala malý dárek na památku - špendlík s českým granátem.
Věříme, že se Edisonům v naší škole líbilo a někdy si na nás vzpomenou.
Fotografie
setkání v tělocvičně - zde
příprava a prezentace národních jídel - zde
setkání s paní starostkou - zde

Projekt VZP "VZPoura úrazům"

V pondělí 10. 9. měli žáci 1. - 5. třídy možnost pobesedovat s hendikepovaným pracovníkem pojišťovny, který žije  s trvalými následky po vážném zranění.
Děti byly varovány před riziky a následky nejrůznějších nehod. Zajímavá byla i diskuse, kde děti podávaly věcné i zvídavé dotazy ze života hendikepovaného člověka.

Slavnostní zahájení školního roku

Školní rok jsme tradičně zahájili společným slavnostním shromážděním v tělocvičně školy. Největší pozornost ale patřila našim prvňáčkům, pro které byl tento den velice významný. Ve škole je přivítali naši deváťáci, kteří jim od tohoto dne budou pomáhat. V rámci projektu "Můj deváťák" si každý deváťák "adoptoval" svého prvňáka a doprovodil ho do jeho nové školní lavice.
Přejeme všem hodně úspěchů a radosti v novém školním roce.


TOPlist