CELOŠKOLNÍ AKCE 2017/2018

Slavnostní zakončení školního roku

Poslední den školy. Jak rychle ten rok utekl. Sešli jsme se jako každý rok v tělocvičně a paní ředitelka zhodnotila proběhlý školní rok a popřála dětem hezké prázdniny, k tomuto přání se připojila i paní starostka. Pak následovaly knižní odměny třídních učitelů pro žáky, kteří si to opravdu zasloužili. Odměnou pro nejlepší sběrače byla návštěva Fajnparku společně s vítězi třídní kol Skokana roku. A potom už patřilo podium žákům 9. třídy, kteří se rozloučili nejen se školním rokem, ale i se základní školou. A nakonec přišli prvňáčci, kteří  si své deváťáky naposled odvedli do školních lavic. Přejeme deváťákům šťastné vykročení do dalších let.

Společný oběd žáků 1. a 9. třídy

Slavnostně naladěni deváťáci si svůj den (čtvrtek 28.6.) opravdu užili. Z obecního úřadu zamířili rovnou do jídelny, kde už na ně čekala slavnostně prostřená tabule a ve třídě nedočkaví prvňáčci, kteří už na ně čekali a společně se přesunuli do jídelny. Vařilo se na  přání deváťáků a vybrali dobře. Všichni si na čtvrtečním obědě pochutnali

Slavnostní předávání certifikátů

Čtvrtek 28. 6. byl pro naše deváťáky trochů jíný, víc slavnostní. Na Obecním úřadě v Dymokurech slavnostně převzali z rukou paní starostky Kubálkové certifikát o obhajobě své absolventské práce. Paní starostka jim popřála mnoho úspěchů v jejich dalším životě a studiu.

Závody dračích lodí

Jako každý rok vyrazili žáci 4. - 9. třídy změřit své síly s ostatními na závody dračích lodí do Nymburka. Loď složená z 4. - 5. tř. byla první! Žáci 6. - 7. třídy měli dvě lodě a umístili se na 4. a 8. místě, žáci 8. - 9. třídy si dojeli pro 7. místo. A celkově se naše škola umístila na 4. místě. Moc všem gratulujeme!

Dymokurský školní maraton

Vyvrcholením celoročního projektu "Ve zdravém těle zdravý duch" byl školní maraton. V pondělí 25. 6. jsme sešli na školním hřišti, abychom tuto bájnou vzdálenost 42 195 m zdolali. Podpořit nás přišla paní starostka Kubálková, p. Javořík z Rotary Clubu Poděbrady a sestry Anna Polívková a Vendulka Burger, které celý maraton také moderovaly.
A běhali všichni!! 95 metrů zahájili všichni zaměstnanci školy, dalších 100 m běžela právě Anička s Vendulkou a pak už se předával štafetový kolík a běhalo se a běhalo. 420krát 100 m. Štafetu si předávali všichni - děti, učitelé, zaměstnanci školy. Bylo to fajn. Do cíle jsme doběhli za 2 h 13 min 6 s.
Během maratonu si jednotlivé třídy mohly vyzkoušet doprovodné disciplíny.
Spousta spokojených tváří na fotografiích ve fotogalerii (celoškolní akce) svědčí o tom, že si první dymokurský školní maraton všichni užili.

Skokani roku - Jump aréna Zličín, ocenění nej.. sběračů

Oceněním třídních skokanů roku byla cesta do Prahy do Jump arény ve Zličíně. Cesta vlakem, metrem, posilnění v McDonald´s ... A pak už zmiňovaná aréna, úplně nová, plná trampolín a velkých nafukovacích atrakcí. Skokani i nejlepší sběrači léčivých bylin opravdu skákali. A vypadali velmi spokojeně, celou cestu si velmi pochvalovali. A tak věříme, že jejich vyprávění o svém "skokanovi" bude inspirovat jejich kamarády k osobním posunům v příštím školním roce.


Skokani roku

Jeden skokan, druhý, třetí,.... Devět žáků-skokanů, kteří zvítězili v třídních kolech se předvedli v úterý 12. 6. Všichni ukázali, co se jim za celý rok podařilo, v čem jsou dobří, jaké mají zájmy.  Viděli jsme výborně připravené děti. A porota to určitě neměla jednoduché. Za 1. stupeň vyhrála Andrea Hejná z 5. třídy.  Ta si s sebou přivedla i svého pejska a ukázala, jak ho předvádí na výstavách. Za 2. stupeň Barbora Horká z 9. třídy, která všem dělala chutě s obrázky dortů, které sama už upekla. Obě dívky dostaly poukaz na oběd či večeři na Bučický mlýn, kam určitě pozvou i své rodiče.
Ale ani ostatní skokani nemusí být smutní. I je čeká odměna. Pojedou si zaskákat do Jump Areny.

Obhajoby absolventských prací

V pondělí 11. 6. se nervozita v 9. třídě mohla "krájet". Naše deváťáky čekaly obhajoby absolventských prací. Před odbornou porotou s připravenou powerpointovou prezentací svou práci obhájili. A za své výkony na sebe mohou být hrdí. A to, že přijdou slavnostně ustrojení, je už pro ně samozřejmost. Certifikáty o obhajobě jim budou předány na obecním úřadě.

Den Slabikáře

V pátek 8. 6. předlvedli naši prvňáčci svým rodičům, jak moc jsou šikovní. Pozvali si je na hodinu českého jazyka, aby jim ukázali, co už všechno umí. Odměnou za celoroční práci je pro ně krásná kniha a výborný dort, který všem moc chutnal.

Dětský den u školy

Ve zdravém těle zdravý duch. O tom se mohly děti v sobotu 2. 6. přesvědčit. A odpoledne u školy si opravdu užily. Nejdříve nám zatančily malé tanečnice a potom už byl skákací hrad, malování na obličej, velké bubliny, koupání s kapry, pohlazení "lišky". Výtvarné dílny si připravily nejen paní vychovatelky, ale i klub důchodců. A naši deváťáci? Ti tradičně připravili soutěže právě na posílení nejen těla, ale hlavně ducha. Teplé slunečné počasí ale volalo po osvěžení!! A to také bylo... v mýdlové pěně, o kterou se, jako každý rok, postarali křinečtí hasiči. Sobotní odpoledne bylo prostě fajn!!

Jazykový kurz s rodilým mluvčím

Opět jsme v tomto školní roce umožnili žákům účastnit se jazykového kurzu od společnosti English Focus. Kurz s rodilou mluvčí probíhal ve škole v týdnu 28. 5. - 1. 6. Formou her, diskuzí, příběhu si žáci nenásilnou formou procvičili a zdokonalili anglický jazyk.

Školní akademie

Sobota 19. 5. byla pro všechny v naší škole dnem D. Několik dnů jsme všichni nacvičovali na školní akademii a právě v sobotu to vypuklo. Nová opona, slavnostně oblečené děti, sváteční atmosféra.
Na podiu před plnou tělocvičnou postupně vystupovali nejen žáci školy, ale i učitelé. Žáci 6. třídy si ve školní jídelně připravili školní kavárnu, kde podávali kávu a zákusky, na kterých jsme si všichni pochutnali. A překvapili osmáci. Ti tančili Českou besedu při příležitosti zasazení památné lípy, kam se většina rodičů po školní akademii přesunula.
Celá akce se povedla!
Na fotografie se můžete podívat zde .

Český den proti rakovině - Kytičkový den

I letos jsme se zapojili do celonárodní veřejné sbírky zaměřené na boj proti rakovině. Žáci deváté třídy dnes celé dopoledne nabízeli žluté kytičky s vínovou stužkou společně s letáčky Ligy proti rakovině objasňující problematiku tohoto vážného onemocnění a především důležitost preventivního vyšetření. Výtěžek bude použit na podporu nemocným, na dovybavení onkologických pracovišť a také na výzkum. Všem dárcům, kteří si kytičku zakoupili, a přispěli tak na dobrou věc, moc děkujeme.

Zahraniční exkurze do Londýna

Dopoledne 20. dubna jsme netrpělivě vyhlíželi autobus, který nás měl zavést na naše vysněné místo, do Londýna. Když přijel, dali jsme tašky do kufru a rozloučili se. Autobus byl pěkný, i když pro většinu z nás trochu malý. Jela s námi ještě jedna škola z Bohdanče, se kterou jsme  se  i spřátelili. Ale nejvíc jsme byli šťastni za tu možnost se podívat zrovna do tohoto krásného a architektonicky zajímavého města.
Celou cestu přes Česko nám svítilo sluníčko za zády, v Německu se ale začalo stmívat a viděli jsme jen obrysy mohutných větrných elektráren. Mohlo být něco okolo půl dvanácté a na všechny padla únava. Probudila nás teprve kontrola ve francouzském městě Calais. Při hodinu a půl dlouhé cestě jsme si mohli prohlédnout obchůdky, které byly na trajektu. Po přeplutí  kanálu La Manche na nás čekala asi ještě hodinová cesta do centra Londýna.
Když jsme spatřili první uličky Londýna, celý zájezd se začal probouzet. Trvalo ještě asi čtvrt hodiny dostat se k Big Benu, kde celý náš první den započal. Přešli jsme přes Temži a ocitli jsme se před Houses of Parliament. Dozvěděli jsme se, že již jednou vyhořel. Opodál jsme si také prohlédli Westmister Abbey, postaven v převážně v gotickém slohu. Dále jsme šli na Trafalgarské náměstí (Trafalgar Square) připomínající pomníkem admirála Nelsona bitvu u Trafalgaru. Na náměstí se nachází také The National Gallery, kam jsme také zavítali. Našli jsme dokonce i nejznámější obraz, který s názvem Slunečnice (Sunflower) namaloval nizozemský malíř Vincent van Gogh. Paní průvodkyně nás pěkně hnala, abychom se včas dostali před Buckinghamský palác, kde zrovna probíhala výměna stráží. Naštěstí jsme vše stihli i viděli. Celý den jsme zakončili procházkou China Town  a trhů. Navečer jsme zavítali do přiřazených rodin. My jsme měli, dalo by se říci, takovou typickou britskou rodinu. Jejich dům byl sice malý, ale velmi hezký a útulný. Navečer jsme celí utahaný s hořícíma nohama ulehli do již připravených postelí. První den byl opravdu náročný.
Druhý den jsme začali návštěvou města Windsor, kde se nachází i stejnojmenný a také druhý největší obývaný hrad na světě.  Kromě toho jsme jeli do jednoho z nejnavštěvovanějších muzeí v Londýně, tedy do muzea voskových figurín Md. Tussaud.  Vyfotili jsme se známou zpěvačkou Adele, ale i například s Hulkem a Charliem Chaplinem. Nakonec jsme se rozdělili do dvou skupin.  Jedna šla na nástupiště 9 a ¾, které je k vidění ve filmu Harry Potter.  A druhá zavítala na Oxford Street, kde se nachází mnoho obchodů, mimo jiné i Primark, kam většina z nás zavítala. Potom jsme se přemístili zpět do rodin, kde nás čekala naše poslední noc.
Poslední den jsme se brzo ráno přesunuli k Millenum Bridge a opodál jsme viděli i Shakespearovo divadlo. Prošli jsme i okolo katedrály svatého Pavla (St. Paul’s Cathedral). Přes Tower Bridge jsme se dostali k Toweru, kde jsme si prohlédli královské klenoty a zjistili, že krkavci v této pevnosti nesmí uletět, jinak by bylo s monarchií zle. Odtud jsme šli k nedaleké řece Temži a pluli lodí do města Greenwich, kde se nachází i známý nultý poledník. Celí vyčerpaní jsme v podvečerních hodinách nastoupili do autobusu a mířili rovnou k na jih Británie, kde nás čekalo nalodění na nám již známý trajekt do Calais. Cesta zpátky nebyla už tak rušná. Někdy toho za den bylo až moc, ale už v autobuse na cestě domů jsme věděli, že se do Anglie musíme podívat znovu.
Za tuto příležitost a za čas strávený v Londýně chceme poděkovat paní ředitelce, panu učiteli a paní vychovatelce, řidičům, paní delegátce a hlavně našim skvělým rodičům.
                                         Š. Kunešová, V. Roudnická - žákyně 7. tř.


Absolventské práce

Jako každý rok i  letos začali deváťáci pracovat na svých absolventských pracech. Pod vedením svých garantů  budou vytvářet práci a poté powerpointovou prezentaci pro svoje obhajoby. Věříme, že úroveň jejich prací bude opět výborná.

Informace ze zápisu dětí do 1. třídy

Ve škole proběhl zápis do 1. třídy. Seznam přijatých žáků naleznete zde

Den Země

V pátek 27. 4. jsme  opět zorganizovali tradiční akci, při které žáci naší školy zůstali ve svých obcích a společně s učiteli sbírali starý papír, který byl vzorně připraven v balících před domy. Součástí této akce je i sbírání odpadků v obcích i v jejich okolí.

Plavecký výcvik


Plavecký výcvik 1., 2. a 3. třídy jsme zahájili v pondělí 23. dubna v Plavecké škole v Jičíně. Prvňáci pojedou celkem pětkrát, druháci a třeťáci desetkrát.
Plavání v příjemném prostředí jičínského bazénu si děti moc užívají.

Autorské čtení "Městecké dopolední čtení pod lampou"

V úterý 10. 4. se konal již druhý ročník literárního klání v kině Biásek v Městci Králové. Minulý rok odvezly naše děti dvě 1. místa a obstály tak ve vysoké konkurenci ostatních škol. Všichni byli proto ve velkém očekávání, jestli se povede navázat na úspěch z předešlého roku. Jako nejlepší práci v kategorii 7. tříd zvolila porota vyprávění o přežití v lese, které napsal Ondra Svoboda. Porota zejména ocenila zdařilou dramatizaci, kterou Ondra na pódiu předvedl. Krásné 2. místo v kategorii 7. tříd obsadil Daniel Bučkovský, který zaujal svým živým vyprávěním o konkurzu do slavného fotbalového klubu Chelsea. Vyprávění bylo natolik živé, že i ženská část publika čekala, jak dopadne přípravný zápas. V kategorii 9. tříd vybrali porotci práci Valentýny Štaflové s názvem Transport do neznáma.  Krátké a mrazivé vyprávění pojednávalo o Židovce, která se nachází ve sběrném táboře v Dachau. Náhled do mysli dívky, která sní o svobodném a šťastném životě, ostře kontrastoval s brutalitou a zrůdností nacistického režimu. Při dočtení příběhu bylo v kinosále opravdové ticho. Představa hrůz a neštěstí byla velmi tíživá. I z tohoto důvodu si tedy Valentýna zaslouženě odnesla zlatou medaili. Těšíme se a doufáme, že příští rok navážeme na úspěch letošních vítězů.
Mgr. Ondřej Holoubek

Besedy s kurátorkou

V pátek 6. 4. se žáci 6. – 9. třídy zúčastnili přednášky v rámci projektu SMART, jejímž cílem bylo předcházet případným výchovným problémům dětí a mladistvých. Žáci si  v jejím průběhu ujasnili, jaké výchovné problémy se mohou vyskytnout a jak jsou následně řešeny z pozice jednotlivých institucí, tj.  kurátorů, policie a Probační a mediační služby.
Zástupkyně Policie ČR pohovořila o trestní odpovědnosti mladistvých. Žáci shlédli tématické video, které následně rozebírali i s paní kurátorkou. Rovněž měly příležitost ptát se na problémy, které je zajímají, například domácí vězení, drogy apod.
S tématem šikany, s důsledky nevhodného chování seznámila i paní kurátorka žáky 4. třídy.


Zápis do 1. třídy

Zápis dětí do 1. třídy proběhl na naší škole v pátek 6. 2.
Natěšené předškoláky provázeli zápisem naši sportovci z 1. stupně. Při vstupu do školy hned ukázali svou obratnost s hokejkou a pak už jen plnili úkoly, které pro ně byly přichystané. Na konci své "cesty" dostaly stonožku, kterou si vyrobily při předchozích setkáních, keramickou školu, dárek od firmy Lego a hlavně rozhodnutí od  paní ředitelky, že se od září s nimi setkáme v 1. třídě. Na všechny děti se v 1. třídě těšíme.

Velikonoční dílny na 1. stupni

Ve středu 28.3.2018 se žáci 1.- 4. třídy zapojili do velikonočního tvoření. Skupiny napříč ročníky procházely jednotlivá stanoviště, kde vytvářely dílčí ozdoby - malovaná vajíčka, kuřátko z vlny, květinu z papíru, proutěnou ozdobu a vše nakonec naaranžovaly na ozdobený korpus ve tvaru věnečku. Všichni pracovali s chutí, proto si domů mohli odnést pěknou jarní dekoraci.

Zimní škola v přírodě 

Jánské Lázně - hotel Černá bouda - 10. 3. - 17. 3. 2018 a děti z prvního stupně naší školy na lyžích i na bobech v doprovodu svých učitelů a některých rodičů.... Mnoho dětí už lyžovat umělo, lyžařské dovednosti zdokonalovaly, 15 z nich se lyžovat úplně naučilo!! Všichni lyžaři zvládli závěrečné závody ve slalomu. A všichni si také užívali bobování, her na sněhu, poznávání zimních Krkonoš, učení se v přírodě, zábavných večerních pořadů. Realizovali jsme finanční gramotnost v praxi - protože zkuste hospodařit s kapesným tak, aby i v pátek bylo za co nakupovat. 
Za hladký průběh zimní školy v přírodě patří poděkování všem účastníkům.


Veselá básnička

Žáci z 1. - 5. třídy se ve středu 7. 3. zúčastnili recitační soutěže Veselá básnička, kterou organizuje ZŠ Rožďalovice. A přivezli řadu 1., 2. a 3. míst. Gratulujeme.

Masopust

V sobotu 27. ledna organizovala naše škola ve spolupráci s hasiči a Obcí Dymokury tradiční Masopust. V 10.00 hod. se sešly  masky u školy, pochutnali jsme si na masopustních koblihách, pan Laufer s paní Lauferovou požádali paní starostku o povolení masopustního průvodu obcí. Po návratu do školy jsme si mohli pochutnat na zabíjačkových pochoutkách ve školní jídelně. A od 14.00 hod. se konal v restauraci na hřišti karneval pro děti, který připravili místní hasiči.

LVZ Jánské Lázně 2018

Ve dnech 13. - 20. ledna jsme společně vyrazili na lyžařský kurz do Jánských Lázní - na Černou horu, do hotelu Černá bouda. A zažili jsme opravdovou zimu se spoustou sněhu. Všichni kromě sjezdových lyžích vyzkoušeli i běžky. Lyžovali jsme na sjezdovce u chaty, podle lyžařských dovedností vyrazili na sjezdovky na Černou horu, nabízel se i celodenní výlet na lyžích do Pece pod Sněžkou... 
Na kurzu jsme byli společně se základními školami z Libice, Kounic a Křince. A tak vznikala nová přátelství...
Všem patří poděkování za pohodový průběh celého kurzu.

Písálkův den

Středa 10. 1. byl velký den pro naše prvňáčky. Na hodinu českého jazyka pozvali své rodiče, aby jim ukázali, co všechno se už ve škole naučili! A hlavně dostali oprávnění psát perem :-).  Výborný dort od paní učitelky byl odměnou za výkony dětí.  Kromě dortu si každý odnesl i pero z keramiky.

Projekt MAP

Od září do prosince 2017 se naše škola účastnila projektu Chceme zlepšit místo, kde žijeme. Financovala ho organizace MAS Podlipansko z peněz EU. Účastnily se ho 7., 8. a 9. třídy. Pod názvem Sousedské lavičky,  Sousedské stolky a Sousedské povídání u informační tabule se skrývala montáž, malování a nátěr zakoupených předmětů. Žáci se práce zhostili na jedničku a prezentovali ji na MÚ v Rožďalovicích. Za projekt byly třídy odměněny "Únikovou místností" v Nymburce a školními drobnostmi.

Tříkrálová sbírka pro Žanetku

Ve středu 20. 12. jsme si v naší škole zahráli na Ježíška. Měli jsme velkou radost, že jsme mohli předat malé Žanetce rekordní výtěžek Tříkrálové sbírky - 8 694 Kč. Kromě finanční částky jsme jí předali i víčka a hliník, které pro ni žáci sbírali celý rok.
I letos jsme mohli u Žanetky vidět ohromný pokrok. A jsme moc rádi, když můžeme pomoci k uskutečnění dalších rehabilitací.

Vánoční jarmark

Osmnáctý vánoční jarmark - to už je tradice naší školy a obce Dymokury.  Ve středu 13. 12. jsme ho zahájili průvodem od školy se Třemi králi a velbloudy k rozsvícenému stromečku u Obecního úřadu, kde vystoupili žáci 1. stupně a za podpory ostatních spolužáků ze školy zazpívali vánoční koledy. I my jsme se tedy zapojili do republikové akce "Česko zpívá koledy".  V prostorách obecního úřadu byla připravena  výstava  na téma "Vánoční ozdoby a betlémy".  Vánoční  štrůdl nebo svařák připravený kuchařkami chutnaly výborně. Jako každý rok se prodávaly keramické výrobky.
Tříkrálová sbírka byla vybírána pro Žanetku Hruškovou, která se tentokrát našeho jarmarku nemohla zúčastnit - byla na rehabilitačním pobytu. Díky návštěníkům jarmarku byla vybrána částka, která bude Žanetce předána při její návštěvě ve škole.  Žanetce pomáhají naše děti i v průběhu školního roku sběrem víček. 
Těší nás, když můžeme druhým pomáhat.

Já už to znám, umím....

V pátek 8. 12. se zájemci z řad žáků 8. a 9. třídy zúčastnili Soutěže mladých budoucích odborníků, kterou pořádal SOŠ v Hlušicích. Žáků, kteří si chtěli vyzkoušet svá budoucí řemesla se sešlo mnoho. Ale naši žáci se neztratili.
Protože se naše škola jako jediná ve Středočeském kraji účastní této soutěže každý rok, dostali jsme zvláštní cenu pořadatele - krásný pohár.


Florbalové turnaje

Chlapci naší školy se pravidelně účastní florbalových turnajů - žáci 3. a 4. tř. bojovali v Pečkách, žáci 6. a 7. tř, 8. a 9. tř. zase v Nymburce.
Pro všechny je to obrovská příležitost porovnat si své florbalové dovednosti. Ne vždy byly výsledky dle očekávání, ale zkušenosti jsou to k nezaplacení.

Andělská škola (projekt Školáček)

Ve středu 6. 12.  se malí předškoláci setkali s anděli. Ti jim u rozsvíceného vánočního stromečku nejen zazpívali vánoční koledy, ale měli pro ně připraveno spoustu zajímavých aktivit. A samozřejmě nechybělo i několik čertů. Všichni si ten předvánoční podvečer užili.
Už se těšíme na Vánoce!

Florbalový turnaj

Hezkou tradicí na škole se stává florbalový turnaj, který organizují žáci 9. třídy. A bylo tomu tak i letos. Postarali se o dvě sportovní odpoledne - v úterý 28. 11. bojovali žáci 1. - 5. třídy, ve středu 29. 11. žáci 6. - 9. tř. Velké poděkování ale také patří p. uč. Ambrožové, která vše koordinovala.

Nadaní výtvarníci

Při výtvarné výchovně žáci opravdu nezahálí. Pod vedením p. uč. Sedlákové se účastní různých soutěží a projektů. Naposledy se páťáci zapojili do soutěže MŠMT "Namaluj svoji učitelku nebo učitele" a žáci 5. - 7. třídy do soutěže FOD "Obrázek, který udělá radost hned dvakrát". Za obrázky, které děti poslaly do Klokánku, obdržely děkovný certifikát.


Školáček - 2. setkání

Ve středu 8. 11. jsme se opět sešli s malými předškoláky, tentokrát v doprovodu jejich rodičů. Pro děti byly připraveny úkoly v jednotlivých učebnách tak, aby představily rodičům požadavky na děti, které jsou na ně kladeny při vstupu do školy. Děti si také dokončily keramické kámošky-stonožky, které si vyrobily při prvním setkání. Další setkání bude ve středu 6. 12. na Andělské škole.


Vystoupení šermířské skupiny Pernštejni

V úterý 7. 11. naši školu navštívila skupina historického šermu Pernštejni s představením Vikingové. Všichni žáci z 3. - 8. třídy se zaujetím sledovali a poslouchali zajímavé povídání o životě Vikingů.


Společné spaní ve škole

V rámci projektu Můj deváťák si žáci 9. třídy připravili pro své prvňáky další aktivitu. A to společně strávenou hallowenskou noc ve škole. A na noc 30. 10. určitě prvňáčci nezapomenou. Deváťáci pro ně připravili  aktivity spojené s Halloweenem a společně si s nimi zasoutěžili. Pro mnohé prvňáčky to byla první noc bez rodičů, ale byli stateční a zvládli vše skvěle.


ŠKOLÁČEK - aneb my se školy nebojíme
"Já jsem Vaše kámoška, dymokurská stonožka..."

Tento projekt je určen pro předškolní děti a jeho cílem  je usnadnit jim vstup do 1. třídy, ukázat jim školu i seznámit je s budoucími spolužáky a paní učitelkou. První setkání se uskutečnilo ve středu 24. 10. v dopoledních hodinách. Děti poprvé doprovodily do školy paní učitelky z mateřské školy. Další setkání už proběhnou v odpoledních hodinách za přítomnosti rodičů.
Každoročně Školáčkem děti opět provází dymokurská stonožka. A právě na tomto setkání si svoji keramickou stonožku vyrobily.


Jazykový projekt Edison

Druhý říjnový týden bylo v naší škole slyšet mnohem víc angličtiny než obvykle. Naše škola se zapojila do jazykového projektu Edison. V rámci projektu k nám přicestovaly studentky z Jordánska, Gruzie, Turecka, Ukrajiny a z Číny. Hostitelských úkonů se ujali nejen učitelé, ale i samotní žáci.
Během tohoto týdne prezentovaly dívky našim žákům o jejich zemích, tradicích, známých osobnostech, ale třeba i o jejich tradičních pokrmech, které samy pro žáky uvařily.
Na oplátku je naše škola pozvala na výlet do Kutné Hory. Největším a nezapomenutelným zážitkem pro stážistky byla ale návštěva starověké krčmy v Dětenicích.
Bylo příjemné vidět, jak se žáci snaží anglicky konverzovat s dívkami bez jakéhokoliv ostychu.
Dívky se setkaly i s paní starostkou, která je pozvala na obecní úřad a setkání bylo opravdu slavnostní - v obřadní síni se státní hymnou. Dívkám předala krásný dárek - řetízek s českým granátem.
Věříme, že si Edisonky na naší školu občas vzpomenou :-).
Fotografie:
slavnostní setkání - zde
tvoření na keramice - zde
příprava a prezentace národních jídel - zde
setkání s paní starostkou - zde

Dymokurský duatlon

Ve středu 27. 9. proběhlo tradiční měření sil v běhu a jízdě na kole. Kromě toho žáci procvičovali svoje dovednosti a znalosti v jízdě zručnosti, dopravní a zdravotní výchově a topografii. Vše ale začalo cvičnou evakuací, o jejíž hladký průběh se postarali hasiči. I letos jsme si zase všichni pochutnali na tom nejlepším kotlíkovém guláši.
Do cíle Dymokurského duatlonu dojeli všichni, nikdo nebyl zraněn a velkou pochvalu si zaslouží deváťáci za přípravu, organizaci a zdárný průběh. A prvňáčci. Ti byli opravdu stateční a všechno zvládli.

World Challenge Marathon - Dětský maraton Poděbrady 2017

21. září jsme se jako jediná venkovská škola (společně se ZŠ Václava Havla Poděbrady, TGM Poděbrady, poděbradským a nymburským gymnáziem) účastnili výjimečné sportovní akce, kterou pořádal Rotary club Poděbrady. Ve stejný čas se o překonání 42 195 m snažily i děti ze škol v Pardubicích a v Hradci Králové. Na nově otevřeném oválu ZŠ TGM v Poděbradech tak i naši žáci štafetovým způsobem překonali danou vzdálenost. I když jsme skončili s lehkou ztrátou na 5. místě, rozhodně patří všem sportovcům velký obdiv a uznání za nasazení a bojovnost, kterou prokazovali. Byla to povedená akce, kterou bychom se rádi nechali inspirovat a na konci školního roku si u nás v Dymokurech stejným způsobem společně zaběhli maraton dymokurský.


Slavnostní zahájení školního roku

Jako každý rok jsme první školní den slavnostně zahájili společným shromážděním v tělocvičně školy. Nová okna se sítěmi jenom zářila. Největší pozornost ale patřila našim prvňáčkům, pro které byl tento den velice významný. Ve škole je přivítali naši deváťáci, kteří jim od tohoto dne budou pomáhat. V rámci projektu "Můj deváťák" si každý deváťák "adoptoval" svého prvňáka a doprovodil ho do jeho nové škoní lavice.
Přejeme všem hodně úspěchů a radosti v novém školním roce.


TOPlist