Celoškolní akce 2018/2019

Zápis do 1. třídy se zvířátky :-)

Slavnostní okamžik čekal na předškoláky, naše budoucí prvňáky. V pátek odpoledne 5. dubna proběhl zápis do 1. třídy. Se zápisem paní učitelkám pomáhali starší spolužáci, tentokrát převlečení za zvířátka. A budoucí prvňáci putovali po škole po stopách, které na zemi zvířátka zanechala. V jednotlivých třídách úspěšně plnili připravené úkoly. Rádi jsme Vás předškoláci v naší škole přivítali a těšíme se na Vás v novém školním roce! Moudrá sova, která Vás na zápisu vítala, říkala, že jste vše zvládli a ocenila Vaši snahu a nasazení :-)


Autorské čtení "Městecké dopolední čtení pod lampou"

Již třetím rokem se mohla naše škola zúčastnit soutěže s názvem Čtení pod lampou v Městci Králové. Do akce se zapojily školy z celého okresu Nymburk a dalších měst. Každý žák, který se do soutěže zapojil, si vybral libovolné téma, o kterém poté sepsal příběh, úvahu, povídku nebo báseň. Téma a zpracování bylo zcela na něm. Musím říct, že každý z nás měl svůj příspěvek velmi pěkně propracovaný. Autorské čtení se konalo v místním kině, kde na nás už čekalo obecenstvo i občerstvení. Po dočtení všech prací dětí z každé kategorie byla menší pauza. Řekla bych, že všichni jsme se prezentovali opravdu dobře. Naše škola se umístila na krásných místech. Žáci dosáhli 1. a 2. míst neboli zlatého a stříbrného pásma. 50 % z nich získalo 1. místo. Jsme rádi za takovou zkušenost a šanci si něco takového zkusit. Je to pro nás opravdu velký úspěch a těšíme se s našimi příspěvky na příští rok.

Natálie Ralbovská, žákyně 8. tř.


Ponožkový den - Den Downova syndromu

I my jsme se ve čtvrtek 21. 3. zapojili do ponožkové výzvy na podporu Světového dne Downova syndromu. A jak jsme se zapojili? Vzali jsme si každou ponožku jinou.
Ponožkový den  vznikl proto, abychom si jeden den zkusili být odlišní. A abychom viděli, jak se na nás ostatní dívají, jaké to v nás vyvolává pocity.


Zimní škola v přírodě

Tradiční zimní škola v přírodě se konala v týdnu od 9. 3. - 16. 3. 2019 v Jánských Lázních v hotelu Černá bouda. Děti z 1. - 5. třídy lyžovaly, bobovaly, "učily" se v přírodě." Program byl tedy plný zimních radovánek v opravdu hromadách sněhu. Děti dokázaly, že zvládnou přijmout  sportovní výzvy v jakémkoliv počasí, ale třeba i že dokážou hospodařit se svými penězi (finanční gramotnost v praxi :-) ), že dokážou pomoci kamarádovi, který pomoc potřebuje. 

I v Dymokurech byla Škola v přírodě

V týdnu 9. - 16. 3. byly některé děti z 1. - 5. třídy na zimní škole v přírodě v Janských Lázních. My v Polabí jsme už měli jaro, oni si tam užívaly spousty aktivit na sněhu.
Aby to dětem, které zůstaly ve škole nebylo líto, připravily pro ně paní asistentky také malé překvapení - šipkovanou.
Děti šly po vyznačené trase, plnily různé úkoly a jako odměnu našly poklad, na kterém si moc pochutnaly.

Bubnování

Tak tohle byl tedy zážitek. V den předávání vysvědčení si děti užily ještě něco nového - bubnování. Každá třída se této zážitkové aktivity zúčastnila. Žáci se svými třídními učiteli seděli v kruhu a každý hrál na různý perkusní nástroj. Lektor této aktivity udával rytmus, měnil ho, podněcoval žáky k aktivitě. Samozřejmě nechyběla troška teorie - jak a proč takové nástroje vznikaly.
Z výrazů dětí bylo vidět, že si to všechny užily.  A to jsme přece chtěli :-).

Masopust

V sobotu 26. ledna organizovala naše škola ve spolupráci s Obcí Dymokury a místními spolky tradiční Masopust. Přestože už se masopust stává tradicí, přesto ho stále něčím obohacujeme. A tentokrát to byla žívá kapela, která doprovázela průvod obcí. A děkujeme hasičům, kteří se postarali o zdárný průběh průvodu.
V 10.00 hod. jsme se všichni sešli u školy, pochutnali si na masopustních koblihách, pan Laufer s paní Lauferovou požádali paní starostku o povolení masopustního průvodu obcí. A pak už jsme všichni vyrazili na průvod. A o masopustní atmosféru se postaralo i počasí - do rána napadl a stále padal sníh.
Po návratu do školy jsme mohli ochutnat zabíjačkové pochoutky ve školní jídelně.

Písálkův den

V úterý 15. 1. prožívali naši prvňáčci svůj velký den. Dostávali certifikát, který je opravňuje psát perem! Na tuto akci byli srdečně zváni i rodiče, aby jim děti ukázaly, co se za 1. pololetí již ve škole naučily. A není toho málo - děti čtou a skládají slova, domluví se a pomáhají si při práci ve skupině.
A byla i sladká odměna - dort ve tvaru tužky.

Lyžařský výcvik

Týden od 5. 1. - 14. 1. 2017 prožili zájemci z řad lyžařů 6. - 9. třídy na lyžařském výcvikovém kurzu na Černé boudě v Jánských Lázních, nahoře na Černé hoře :-)

A jak si to tam užili? O tom napsali žákyně 8. třídy Natka Ralbovská a Denča Typltová.

Stejně jako loňský rok i tento měli žáci 6-9.ročníku možnost zúčastnit se  týdenního lyžařského pobytu v Krkonoších na Černé hoře. Mnoho z nás toho využilo a nikdo nelitoval
Společnost nám dělaly školy z Kounic, Křince a Libice nad Cidlinou.
Rádi Vám popíšeme, co jsme za tento týden zažili.
Počasí bylo skvělé a sněhu bylo dostatek. Parkrát jsme zahlédli i slunce :-).
Během tohoto týdne jsme zažili spoustu věcí, na které budeme velice rádi vzpomínat.
Ať už to byly výcviky na lyžích nebo na běžkách, kde jsme byly rozřazeni do družstev podle výkonosti. Lyžovat nám šlo všem dobře. Nedošlo k žádnému zranění a to jsme byli opravdu rádi. Jídlo bylo chutné, za což děkujeme paním kuchařkám.
Zažili jsme i „den snů“, kde si každý mohl vybrat, co ten daný den chce dělat. Hodně z nás si vybralo výlet do Pece pod Sněžkou, kde jsme úspěšně sjeli i ty nejtěžší sjezdovky.
Každý večer se odehrávala nějaká aktivita. Společenské hry, při kterých se jen smálo nebo zajímavé kino se zimní tématikou. Také jsme si vyslechli zajímavé přednášky, které se nám určitě budou hodit a využijeme je. Největší slávu však sklidila diskotéka.
Jako lusknutím prstů nám tento skvělý týden plný zážitků utekl a to jsme opravdu rádi nebyli. Myslím, že můžeme   za každého říct, že bychom se tam okamžitě vrátili a zažili to vše znova. Tento týden pro nás byl opravdu výjimečný.
Také chceme poděkovat naší škole, která nám tuto možnost dává. Děkujeme a už se těšíme na příští rok!


Tříkrálový tělocvik

6. ledna jsme si opět připomněli návštěvu tří králů u kolébky malého Ježíška. Jejich cesta do Betléma byla náročná, dlouhá a museli překonat různá úskalí.
Žáci na I. stupni naší školy si cestu tří mudrců připomněli na několika stanovištích během společného tělocviku. Stanoviště byla pohádkově nazvána tak, aby motivovala žáky k úspěšnému cvičení. Společně si všichni rádi zazpívali českou koledu My tři králové. Společná aktivita se všem líbila.


Vánoční oběd

V pátek 21. 12. se žáci sešli ve svých třídách na vánočních besídkách, aby si připomněli vánoční zvyky a tradice a předali si dárky. Tyto slavnostní chvíle zakončili společným obědem u slavnostně prostřených stolů ve školní jídelně. Bramborový salát a kuřecí řízek chutnal opět výborně. Paní kuchařky se o nás moc dobře starají a my jim za to moc děkujeme!

Tříkrálová sbírka pro Žanetku

V pátek 21. 12. jsme se sešli v tělocvičně, abychom mohli předat Žanetce a její mamince částku, která se vybrala při Tříkrálové sbírce. A nebyla to malá částka. Vybralo se 7 641 Kč. Jsme moc rádi, že můžeme přispět na rehabilitační cvičení, které Žanetka statečně absolvuje v době, kdy si ostatní dětí hrají nebo se věnují svých koníčkům. A Žanetka je velká bojovnice, paní učitelka v 1. třídě si ji moc chválí.

Vánoční jarmark

Našemu Vánočnímu jarmarku je už 19 let a je to tradice nejen školy, ale i obce Dymokury.  V úterý 18. 12. jsme ho zahájili průvodem od školy se Třemi králi a velbloudy k rozsvícenému stromečku u Obecního úřadu, kde vystoupili žáci 1. stupně a za podpory ostatních spolužáků ze školy zazpívali vánoční koledy. V prostorách obecního úřadu byla připravena  výstava  na téma "Vánoční zvyky a tradice", o kterou se jako každý rok postarali naši deváťáci.  Vánoční  štrůdl nebo svařák připravený kuchařkami chutnaly výborně. Letos jsme měli možnost ochutnat i vánočního houbového kubu. Jako každý rok se prodávaly keramické výrobky.
Tříkrálová sbírka byla vybírána pro naši žákyni Žanetku Hruškovou. Žanetka je od 1. 9. žákyní 1. třídy. Díky návštěvníkům jarmarku byla vybrána částka, která byla Žanetce předána v tělocvičně. Poslední školní den před Vánocemi jsem si zahráli na Ježíška a mohli Žanetce předat výtěžek Tříkrálové sbírky. Žanetce pomáhají naše děti i v průběhu školního roku sběrem víček. 
Těší nás, když můžeme druhým pomáhat.


Andělská škola (projekt Školáček)

V úterý 11. 12. 2018 proběhlo ve školní jídelně vánoční setkání s budoucími prvňáčky. A všichni si to opravdu užili, rozsvícený vánoční stromeček, spousta andělů s jedním čertem a různé aktivity pro děti. Divadelní kroužek s paní Burger si připravil krásné vánoční vystoupení.
Už se těšíme na Vánoce!

Mikulášská nadílka

Ve středu 5. 12. jsme ve škole mohli potkat čerty, anděly i Mikuláše. Navštívili hlavně žáky 1. - 4. třídy, kde jim nadělili nějaké dobroty. A čerti? Ti nikoho do pekla neodnesli, všechno dobře  dopadlo.

Já už to znám, umím....
V pátek 30. 11. se zájemci z řad žáků 8. a 9. třídy zúčastnili Soutěže mladých budoucích odborníků, kterou pořádal SOŠ v Hlušicích. Žáků, kteří si chtěli vyzkoušet svá budoucí řemesla se sešlo mnoho.Mohli si vyzkoušet profese Mladý kuchař, Mladý cukrář,  Mladý krejčí, Zahradník, Automechanik atd. V kategorii Mladý rybář se Ondra Svoboda umístil na 1. místě


Preventivní program "Típni to"

V pondělí 12.11. se zúčastnili žáci 6. a 7. ročníku v rámci prevence patosociálních jevů  výukového programu „Típni to“. Lektorka zajímavou formou seznámila děti se zdravotními riziky kouření, s druhy závislostí a principy jejich vzniku, s ekonomickými dopady kouření. Pomocí příběhů konkrétních lidí, kteří využili služeb národní linky pro odvykání kouření, dětem dokázala, že kouření negativně ovlivňuje různé oblasti života. Lektorka s dětmi na dané téma diskutovala, zasvěceně odpovídala na jejich četné dotazy, měla připravené i názorné pomůcky a obrazový materiál. Děti také dostávaly různé úkoly, které řešily buď samostatně nebo ve skupinách.

Oslavy 100. výročí založení republiky

I v naší škole proběhly oslavy 100. výročí založení republiky. Navštívil nás pan prezident T. G. Masaryk. Přijel na koni v doprovodu legionářů. Děti ho vítaly státními vlajkami a jeho oblíbenou písní Ach synku, synku.
Zástupci školního parlamentu položili věnec k pomníku T. G. Masaryka, který je před školou.
Prezident Masaryk pronesl projev a společně s dětmi před školou vysadil dva stromy. K jejich kořenům žáci 1. i 2. stupně vložili lahve  se vzkazy dalším generacím. A na všem se podíleli naši žáci.
Byla to důstojná oslava. Velký dík patří paní Burger za zprostředkování zážitku s Masarykem.

Besedy SMART

Ve středu 24. 10. proběhly v 5. - 8. třídě besedy zaměřené na prevenci sociálně patologických jevů. S dětmi pohovořili pracovníci OSPOD Poděbrady a Policie ČR. Přiblížili jim problematiku šikany, odpovědnosti trestných činů, kyberšikany. Žáci diskutovali a veškeré dotazy jim byly zodpovězeny.

ŠKOLÁČEK - aneb my se školy nebojíme
"Já jsem Vaše kámoška, dymokurská stonožka..."

Projekt je určen pro přeškolní děti. Chceme jim usnadnit vstup do 1. třídy, seznámit je s budoucími spolužáky a paní učitelkou, ukázat jim školu. První setkání se uskutečnilo v úterý 23. 10. dopoledne. Toto setkání proběhlo v doprovodu učitelek z mateřské školky. Další setkání už budou probíhat v odpoledních hodinách za přítomnosti rodičů.
Jako každý rok, tak i letos bude děti Školáčkem provádět dymokurská stonožka. A právě na tomto setkání si svoji keramickou stonožku vyrobily v keramické dílně.


Exkurze 1. třídy

V úterý 16.10. byla první třída v rámci projektu “Po stopách historie” ve Skanzenu v Přerově nad Labem. Děti  viděly, jak žili lidé v naší oblasti v minulém století. Nejvíce je zaujala chalupa z Dymokur a venkovská škola. Také pozorně prohlížely hračky, se kterými si hrály jejich babičky a dědečkové. Celá expozice Polabského muzea v přírodě se jim moc líbila.


Projektový den ke 100. výročí vzniku republiky na 1. stupni

V pátek 12. října proběhl na 1. stupni projektový den věnovaný 100. výročí vzniku samostatného československého státu. 
Všichni žáci shlédli prezentaci o vzniku Československé republiky, která jim přiblížila formou odpovídající jejich věku události před 100 lety. Potom každá třída pracovala samostatně na úkolech, které bude prezentovat na chodbě školy na časové přímce.                       
První a druhá třída se věnovala vyhledávání informací o lípě – našem národním stromu. Děti prováděly frotáž kůry, kreslily listy a společně vyrobily strom, na který si každý žák 1. stupně připevní svůj lipovy list. Žáci třetí třídy našli na internetu podoby historických a současných státních symbolů. Společně je vybarvili a popsali. Čtvrťáci vyhledali informace o životě lidí před vznikem republiky, které zapsali na stažené obrázky.
Zástupci všech tříd na závěr pak svoji práci odprezentovali a ukázali všem dětem.


Dymokurský duatlon

Každý rok ke konci září se koná v naší škole Dymokurský duatlon. Letos proběhl ve čtvrtek 27. 9. Kromě tradičního měření sil v běhu a jízdě na kole si žáci procvičovali svoje dovednosti v jízdě zručnosti, znalosti v dopravní, zdravotní výchově a v topografii. Ale vše začalo cvičnou evakuací s pomocí hasičů.
Novinkou byla letos ukázka výcviku policejních koní. Bylo to moc zajímavé.
Kotlíkový guláš servírovaný venku na školní zahradě chutnal opět báječně.
Do cíle Dymokurského duatlonu dojeli všichni a velkou pochvalu si zaslouží deváťáci za přípravu, organizaci a zdárný průběh. A prvňáčci? Srdnatě bojovali a všechno zvládli.


World Challenge Marathon 2018

20. září jsme se společně s městskými školami (ZŠ Václava Havla, TGM Poděbrady, ZŠ Komenského Nymburk, poděbradským a nymburským gymnáziem) zúčastnili sportovní akce, kterou již druhým rokem pořádal Rotary Club Poděbrady.
Snažili jsme se co nejrychleji uběhnout 42 195 m.  Skončili jsme na 5. místě, ale sportovcům patří velký obdiv a uznání za nasazení a bojovnost, kterou prokazovali.

Jazykový projekt Edison

Opět se naše škola zapojila do jazykového projektu Edison. Třetí zářijový týden jsme se dozvěděli spoustu zajímavého o Tunisu, Číně, Srbsku, Gruzii, Indii a Turecku. Stážisté formou prezentací seznamovali naše žáky se svými zeměmi, jejich kulturou, přírodou, zajímavostmi. Jeden den si pro nás připravili jejich národní jídla, která měli všichni možnost ochutnat. A jediným dorozumívacím jazykem byla angličtina. Starší žáci tlumočili svým mladším spolužákům, ovšem ani oni neměli problém si s Edisony popovídat. Prostě angličtina se tento týden rozléhala po celé škole.
A my jsme pro ně připravili výlet do Poděbrad, Kutné Hory a určitě pro ně byla nezapomenutelným zážítkem návštěva staročeské krčmy v Dětenicích se středověkým programem.
Hostitelských rodin se ujali naši žáci a za to jim moc děkujeme a věříme, že navázali nová přátelství.
Celý týden byl zakončen setkáním Edisonů a paní starostky, která jim předala malý dárek na památku - špendlík s českým granátem.
Věříme, že se Edisonům v naší škole líbilo a někdy si na nás vzpomenou.
Fotografie
setkání v tělocvičně - zde
příprava a prezentace národních jídel - zde
setkání s paní starostkou - zde

Projekt VZP "VZPoura úrazům"

V pondělí 10. 9. měli žáci 1. - 5. třídy možnost pobesedovat s hendikepovaným pracovníkem pojišťovny, který žije  s trvalými následky po vážném zranění.
Děti byly varovány před riziky a následky nejrůznějších nehod. Zajímavá byla i diskuse, kde děti podávaly věcné i zvídavé dotazy ze života hendikepovaného člověka.

Slavnostní zahájení školního roku

Školní rok jsme tradičně zahájili společným slavnostním shromážděním v tělocvičně školy. Největší pozornost ale patřila našim prvňáčkům, pro které byl tento den velice významný. Ve škole je přivítali naši deváťáci, kteří jim od tohoto dne budou pomáhat. V rámci projektu "Můj deváťák" si každý deváťák "adoptoval" svého prvňáka a doprovodil ho do jeho nové školní lavice.
Přejeme všem hodně úspěchů a radosti v novém školním roce.


TOPlist