Nicholas Winton 8.tř.

přidáno dne: 9. 10. 2018
autor: Školní novináři
Kdo je to hrdina?


Ve středu jsme společně s devátou třídou vyrazili do Poděbrad,abychom se dozvěděli nové informace o panu Nicholasovi Wintonovi. Nedočkavě čekali na historický dokument. Na úvod nám pán,který se s Wintonem znal osobně, pověděl celou historii o něm,zeptal se nás na pár otázek a pak teprve pustil film. 
Když jsme se poprvé dozvěděli,že pojedeme do kina na dokument tak nikoho z nás ale nenapadlo,jak moc zajímavé a naučné to může být. Pár věcí o něm nám řekla paní učitelka,abychom věděli o koho jde a připomněli si ho, avšak tolik nových a přesných ukázek většině z nás odpovědělo na naše dotazy. Proč? Jak? Kdy? To už všechno víme,že za 2.světové války se tento odhodlaný muž rozhodl,že zachrání stovky dětí před smrtí. Byl neskutečně dobrosrdečný a nebojácný,nebál se falšovat pasy dětí,aby se mohly dostat do Anglie k náhradním rodinám. Chtěl totiž všem a hlavně dětem pomoci. Nechtěl být slavný,nikomu o svém činu padesát let nic neřekl. Nechtěl totiž cenu a uznání za to,co mu přišlo v danou chvíli nejlepší. Po těch letech však jeho žena odhalila jeho tajemství a pozvala děti,které zachránil k nim domů. Všechny totiž přemýšlely o tomtéž: Jak to,že jsem přežil? Kdo mě zachránil? Od té doby Winton získal několik ocenění,setkal se s dětmi,které zachránil a dokonce se setkal i s naším panem prezidentem Václavem Havlem. Pro všechny v sále byl jako superhrdina. 
Po skončení dojemného dokumentu jsme měli možnost klást otázky. Vzhledem k tomu,že Ondra od nás ze třídy byl nejaktivnějším žákem, dostal za odměnu dostal knížku o 2. světové válce,židovských dětech a panu Wintonovi. Minimálně pro mě to byl silný zážitek, moc děkujeme na tuto nabídku seznámit se s takovým člověkem. 

Štěpánka Kunešová-redaktorka


TOPlist