Exkurze do redakce časopisu Respekt 7.tř.

přidáno dne: 30. 1. 2020
autor: Školní novináři
Podívali jsme se do redakce


   Ve čtvrtek celý žurnalistický kroužek vyrazil na exkurzi do redakce časopisu Respekt do Prahy. Jeli jsme s paní učitelkou Kulačovou, vlakem z Dymokur do Nymburka a dál rychlíkem do Prahy, kde jsme měli rezervovaná místa. 
   Respekt je týdeník, což znamená, že vychází každý týden nové číslo a někdy i speciální. U vchodu do redakce nás přivítala paní redaktorka Mázdrová, která byla sympatická a milá.  
    Převzala si nás mladá a sympatická Hanka Martínková, producentka, rešeršistka a editorka DVTV. Sedli jsme si do backstage a poslouchali, jak se připravují rozhovory do televize a všechno se musí zvládnout, než takový kratší rozhovor vůbec vypukne. Moc nás to všechny překvapilo. Směli jsme se podívat i do studia a do střižny.       
   Měli jsme tam čtyři různé zajímavé přednášky např: o sociálních sítích o, kterých nám povídal Michal Ischia – brand manager Respektu a správce sociálních sítí včetně webu Respektu. Povídal nám o své práci a říkal jak je to někdy náročné. Také nám řekl, že Respekt má svůj web, na který můžeme chodit a přečíst si tam mnoho zajímavých článků např: o úmrtí předsedy senátu Jaroslava Kubery. Dokonce si některé články můžeme i poslechnout, protože jsou načtené. Respekt se objevuje ale i na sociálních sítích, na Facebooku i Instagramu. Dále si tam můžeme zakoupit časopisy, hrníčky s nápisem respekt,tričko s logem Respektu atd. 
    Potom jsme si povídali o investigativní žurnalistice. Měli jsme štěstí, protože nám o ní vyprávěl investigativní novinář a zakladatel Respektu Jarda Spurný. Říkal, že když někdo chce psát články, tak musí hodně číst, učit se a mít všeobecný přehled o okolí. A hlavně musí mít rád lidi a svou práci.
    Povídali jsme si i s fotoeditorkou Respektu Katkou Malou a art directorem Tomášem Didunykem,kteří nám vyprávěli, jak přidávají do napsaných článků fotky. Jak se setkávají s fotografy, jaké fotografie jsou k jakým článkům vhodné. Dostali jsme rady, jak správně fotografovat a co je důležité na fotografii zachytit, aby to pochopili i čtenáři, kteří si budou článek číst. Ptali jsme se, jak vznikají kresby na obálkách časopisu, protože byly velmi pěkné a na stěně v kanceláři vedoucího jich byla plná stěna.
    Dozvěděli jsme se zajímavé a užitečné věci. Na závěr jsme dostali občerstvení, které bylo vynikající. Všem se to moc líbilo. Rádi bychom jeli příští rok znova.

připojené fotografie:
zobrazuji fotografie po 32 obrázcích na stránku | stránka: 1

TOPlist