Slunovrat 4.tř.

přidáno dne: 25. 6. 2019
autor: Školní novináři
Vítáme léto    Konec roku je vždy spojen se Sukýnkovým a motýlkovým dnem. Letos nám v termínu slunce nepřálo, a tak jsme se v předposledním týdnu věnovali SLUNOVRATU. 
    Paní učitelka Táboříková vysvětlila dětem, jak to vypadá ve vesmíru s naší Zemí a Sluncem.Paní učitelka Kulačová zopakovala, co můžeme pozorovat na obloze: Slunce je na obzoru nejvýše, proto jsou stíny nejkratší. Den je nejdelší a noc nejkratší. V podvečer přichází astronomické léto. Takový svátek a hlavně taková noc je spojená s řadou kouzel a magických znamení. Naši předkové slunovrat velmi důstojně a rádi slavili. Na vysokých kopcích zapalovali ohně, v nich zapalovali dřevěná kola a posílali s kopců dolů, aby uctili cestu slunce. Nejen dívky chodily v noci na bylinky, o nichž se říkalo, že mají největší moc. Lidé se koupali ve vodách, protože věřili, že je voda omladí a dá jim sílu do letních prací a radovánek.Mnoho let lidé pozorovali cestu slunce na obzoru a podle něj stavěli kruhové stavby z dřevěných kůlů a později z kamenných obelisků, jako známe např. Stonehenge v Anglii. U nás se podobná kruhová stavba nachází v blízkosti hradu Bezděz. Ale není tak viditelná a známá. 
   Na tento den také připadá Mezinárodní den jógy. Lidé ve velkých městech ctí tento den společným cvičením jógy na ulicích a v parcích. Ne nadarmo se jedna série pozic-ásán nazývá Pozdrav slunci. I my jsme si společně v tělocvičně Pozdrav slunci zacvičili.
    Po třídách jsme si společně natiskali sluníčko pomocí svých dlaní a plosek nohou. Vždyť sluníčko je tu pro nás pro všechny, stejně jako naše škola, která hrdě nosí sluníčko ve svém znaku.


TOPlist